Kto má nárok na daňový bonus

16. 3. 2014

Daň si môže daňovník znížiť daňovým bonusom. Zamestnancovi daň znižuje o bonus zamestnávateľ mesačne. Podnikateľ si uplatní bonus raz ročne v daňovom priznaní. Od januára do júna je to 21,03 eura mesačne, od júla do konca minulého roku je to suma 21,41 eura. Daňový bonus sa zvyšuje sa každoročne k 1. 7. Nárok na daňový bonus má len daňovník, ktorý má aktívne zdaniteľné príjmy zo zamestnania alebo podnikania. Podnikateľ pritom nemôže vykázať stratu.

Od 1. januára 2013 sa na príjmy z prenájmu už bonus nedá uplatniť. Podmienkou uplatnenia bonusu je ročná mzda 6-násobok minimálnej mzdy – 2 026,20 eura. Daňovník, ktorý spĺňa podmienku výšky príjmov si môže uplatniť daňový bonus na dieťa vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu dieťa druhého z manželov. Dieťa musí byť nezaopatrené. Nemožno si uplatniť nárok na dieťa druha, respektíve družky. Keďže nezaopatrenosť dieťaťa sa posudzuje podľa zákona o prídavku na dieťa.

Od februára sa zmenil zákon a teda aj podmienky uplatnenia daňového bonusu. Podľa zákona o prídavku na dieťa nezaopatrené dieťa je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku. Musí sa sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz. Podľa novely je nezaopatrené dieťa aj dieťa, ktoré je oslobodené od povinnosti dochádzať do školy, vzdeláva v základnej škole pre žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dosiahnutia plnoletosti. Študent vysokej školy už môže presiahnuť štandardnú dĺžku štúdia o dva akademické roky. Od februára sa totiž už pri posudzovaní nároku na prídavok na dieťa a aj na daňový bonus štandardná dĺžka štúdia nesleduje.

Do konca januára tohto roku sa štandardná dĺžka štúdia neposudzovala vo vzťahu k zahraničiu, teda ak dieťa študovalo v zahraničí. Sledoval sa len vek dieťaťa a forma štúdia. To však znevýhodňovalo študentov na Slovensku pri uplatňovaní daňového bonusu. Nezaopatreným dieťaťom už nie je dieťa ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok, a to od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo vydané rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku, alebo ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.